reklam

ılgaz esnaf

istanbul esnaf

ankara esnaf

Bugun...
13-06-2016 12:30:00 büyüt küçült

FEZLEKELERİ ÇANKIRI MİLLETVEKİLİMİZ TESLİM ETTİ

FEZLEKELERİ ÇANKIRI MİLLETVEKİLİMİZ TESLİM ETTİ Fezlekeler Adalet Bakanalığına gönderildi.
reklam

AkParti Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun Açıklamaları: Fezlekeler Adalet Bakanlığına Gönderildi

TBMM’de 139 milletvekiline ait 682 fezleke Adalet Bakanlığına gönderildi

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu Katip Üyesi M. Emin Akbaşoğlu : “TBMM Başkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı yetkilileri TBMM Karma Komisyonu’nda bir araya geldi”

 

Önce tespit tutanağı, daha sonra teslim – tesellüm tutanağıyla, 139 milletvekilimize ait 682 fezleke Adalet Bakanlığı’na gönderdik”

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması dair Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda değişiklik yapılmasına Dair Kanun’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanması ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardında, fezlekelere ilişkin Meclis’teki süreç tamamlandı.

 

 

“BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ YARGI SÜRECİDİR”

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Kâtip Üyesi, Ak Parti Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, yaptığı kısa açıklamada, hakkında dosya bulunan milletvekillilerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına dair Türkiye CumhuriyetiAnayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığını ve geçen Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Akbaşoğlu, “Kanuna göre, dokunulmazlığa ilişkin dosyaların 15 günlük bir süre içerisinde ilgili mercilere gönderilmesi gerekiyor.” dedi.

Akbaşoğlu, bu çerçevede TBMM Başkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığıyetkililerinin TBMM Karma Komisyonu’nda bir araya geldiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Önce tespit tutanağı tutmak suretiyele, daha sonra da teslim- tesellüm tutanağı ile 139 milletvekillimize ait 682 fezlekeyi Adalet Bakanlığına gönderdik. Anayasa hükmünün gereği bu şekilde yerine getirilmiş oluyor. Bundan sonraki sürecidir, yargının takdirindedir. Milletimize hayırlı olsun.”

Akbaşoğlu, fezlekelerin Adalet Bakanlığı’ndan ilgili adli mercilere gönderileceğini bildirdi.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ,  KATILDIĞI BİR TELEVİZYON PROGRAMINDA GÜNDEMDEKİ KONULARA İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 

 

DOKUNULMAZLIKLAR

Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi soruşturma ve kovuşturmanın önündeki engelleri kaldırdı. Hangi dosyalarda kaldırdı? Anayasa değişikliğinin mecliste kabul edildiği tarihte Adalet Bakanlığında, Başbakanlıkta ve TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonunda olan dosyalar bakımından soruşturma ve kovuşturma engelini kaldırdı. Şu anda 799 dosya ile ilgili soruşturma ve kovuşturma engeli kaldırılmış durumda. HDP’den 55 milletvekili var 511 dosya var HDP ile alakalı. CHP’den 57 milletvekili var 211 dosya var CHP’liler ile ilgili, MHP’den 10 milletvekili var 23 dosya var, AK Parti’den 29 milletvekili var 50 dosya var bir de bağımsız milletvekili var onunla ilgili de 5 dosya var ve toplam 152 milletvekili ile ilgili 799 dosyada soruşturma ve kovuşturma engeli kaldırılmıştır. Şimdi ne olacak derseniz TBMM Başkanlığı elindeki dosyaları Başbakanlığa, Başbakanlık da bize Adalet Bakanlığı’na gönderecek biz de bunları bu dosyaların düzenlendiği yer, cumhuriyet savcılıklarına göndereceğiz.

Tabi hangi savcılıkta ise biz oraya göndereceğiz. Adalet Bakanlığı’nda 117 dosya vardı onları biz göndermemiştik zaten yasa değişikliği oldu dolayısıyla geri iade edeceğimiz için tuttuk onları Adalet Bakanlığı’nda dün 117 dosyayı Adalet Bakanlığı’ndan ilgili savcılıklara gönderdik bizdeki dosyaları.

 

“117 DOSYA SAVCILIKLARA GÖNDERİLDİ”

117 dosya dün itibariyle cumhuriyet savcılıklarına gönderilmiş durumda. Meclisten gelecek dosyalar da bize geldikten sonra onlar da savcılıklara intikal ettirilecektir. Savcılıklar dosyalar kendilerine geldikten sonra o dosyalarla ilgili soruşturmaları kaldıkları yerden devam ettireceklerdir. Soruşturmaları herkes yapmayacak işte kamuoyunda eleştiriler var işte savcı ayarlaması yapılıyor falan ediliyor filan hâkim ayarlaması yapılıyor bunlar tamamen çirkin ve ahlaksız iftiralardır. Gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur çünkü yetkili olan savcılar soruşturma yapılacak, davanın açılacağı yer de zaten belli yasalar çerçevesinde, o mahkemelerde açılacak. Çoğu Ağır Cezalık olabilir, Asli Cezalık olabilir birden fazla Ağır Ceza, Asli Ceza olan olan yerlerde hangi mahkemeye düşeceği UYAP üzerinden belirleniyor herhangi bir kimsenin mahkeme seçebilme imkân ve yetkisi kesinlikle yok. Ama buna rağmen sanki hâkim seçiliyormuş, mahkeme seçilecekmiş, savcı seçilecekmiş gibi bir takım olumsuz haberler de yayılıyor. Onu da buradan ifade etmek isterim. Adalet Bakanlığının Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün yayınladığı bir genelge var milletvekilleriyle ilgili soruşturmalar ya bizzat cumhuriyet başsavcıları tarafından yapılır ya da cumhuriyet başsavcı vekili tarafından yapılır başsavcının görevlendirdiği onun dışındaki savcılar tarafından bu soruşturmalar yürütülmez. Soruşturmalar başlayacak, kaldığı yerden ilerleyecek onlarla ilgili ne karar verilecekse savcılar onu takdir edecek. Delilleri topladıktan sonra savcılar takipsizlik kararı verip dosyayı kapatabilecekler. Veyahut da dava açmaya yeterli delil bulduklarında ise iddianamelerini düzenleyip dava açacaklardır o zaman yargılama safhası başlayacak. Mahkeme tarafları dinleyecek, delilleri değerlendirecek nihayetinde karar verecektir. Yalnız bu dosyaların içerisinde bazı şeyler var dosyalar var onlar da 301. Madde dediğimiz maddeyle ilgili bir de cumhurbaşkanına hakaret ile ilgili dosyalar onlarla alakalı farklı bir usul işleyecek. Cumhuriyet savcıları cumhurbaşkanına hakaretle ilgili dosyalarda izin talep etmek için yeniden Adalet Bakanlığı’na gönderecekler. Adalet Bakanlığı izin verirse soruşturmayı devam ettirecekler izin verilmezse dosya kapanmış olacak. Eğer 301 kapsamındaysa soruşturmayı bitirdikten sonra dava açmak için izin talebinde bulunacaklar izin verildiği takdirde dava açacaklar ve ondan sonra devam edecektir. Yani bunların nasıl olacağı esasında bizim ceza muhakemesi kanununda çok detaylı bir şekilde gösteriliyor. Bu aynı usule tabi olarak yapılacaktır.

Burada şunun altını çizmekte fayda var dokunulmazlıkları dosyalarla ilgili kaldıran anayasa değişikliği milletvekillerinin bütün dokunulmazlıklarını kaldırmadı. Sadece Meclis’te, Başbakanlıkta, Adalet Komisyonu’nda, Adalet Bakanlığı’nda olan milletvekillerinin dosyalarına münhasır şeyini kaldırdı yargılama önündeki engeli kaldırdı. Başka dosyalar şimdi diyelim yeni bir suç işlediği iddiası olsa milletvekili yine dokunulmazlık kapsamındadır. Onun soruşturulması 83’e göre olacaktır bundan sonra da. Şimdi kaldırılanlarla ilgili dediğiniz konuya gelince yargılama devam edecektir. Biz şimdi hangi dosyadan ceza alacağını, almayacağını bilemeyiz belki takipsizlik alacak belki beraat edecek, belki ceza alacak. Ceza aldığı zaman dosyalar yeni dönemde istinaf faaliyete geleceği için istinafa gelecek oradan Yargıtay’a gidecek tabi onama gerçekleştikten sonra kesinleşmiş olacak. Onandır kesinleşti ceza ve bu durumda ne olacak? Bu durumda kesinleşen ceza TBMM Başkanlığı’na bildiriliyor. TBMM Başkanlığı bu cezayı TBMM Genel Kurulu’nun bilgisine sunuyor. Bilgisine sunduğu an milletvekilliği düşmüş oluyor. Yani cezanın verildiği an değil o cezanın kesinleşmesi TBMM Başkanlığı’na intikal ettirilmesi Başkanlığın da bu kararı TBMM Genel Kurulu’na duyurmasıyla birlikte milletvekilliği düşer ondan sonra infaz aşaması başlar. Bu tabi 1 günde iki günde olacak bir iş değil. Bu belli bir zaman alacak iş. Yani 2019 seçimine kadar ne kadarı biter bilemeyiz diyelim ki 2019 seçimine kadar bu yargılamalar bitmedi milletvekili olanlar yeniden aday oldu yeniden seçildi. Bu sefer bu dosyalarda kalkan dokunulmazlıklar yeniden avdet etmiş olacaktır.

Tabii. Yeniden seçildikleri takdirde kalkan dokunulmazlık dosyalara dokunulmazlık yeniden gelecektir. Yargılama hangi aşamadaysa orada duracaktır.

Yargılama sürerken bireysel başvuru kural olarak olmaz. Sadece tutuklamayla alakalı konularda Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruyu kabul edip karara bağlıyor onun dışındaki konularda Yargıtay aşaması bittikten sonra bireysel başvuru yapılabilir. Tabi anaysa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra bu değişikliğe karşı bireysel başvuru yapılamıyor çünkü kanun yasama faaliyetlerini bireysel başvuru kapsamı dışında tutmuştur.

Haber Videosu

Watch video!

Bu haber 2850 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI